Keto desernik borówkowy – porcja witamin i antyoksydantów w formie deseru 🙂
Uwierzycie, że nie planowałam dzisiaj nic na deser…? No tak było… Ale koniec końców nic z tego nie wyszło… 😀 W lodówce uśmiechało się do mnie wiaderko pysznych borówek, nie mogłam zatem przejść obok nich obojętnie. A jedzenie borówek garściami wydało mi się jakieś takie zbyt nudne i nie przystające niedzieli… 😛
Chcąc nie chcąc powstał ten oto wspaniały deser, czyli keto desernik borówkowy. Całkowicie wegański i – co najważniejsze – pełen witamin i antyoksydantów! Dodatkowo, dzięki intensywnie fioletowej barwie połączonej z pastelowo zielonym spodem (niestety nie widać tego na zdjęciach), zapewnia on prawdziwą koloroterapię. Przyda się w ten smutny deszczowy dzień, prawda? 🙂
Keto desernik borówkowy to forma keto ciasta na zimno. Spełnia on wymogi zarówno diety ketogenicznej, jak i wegańskiej, a jednocześnie można go konsumować stosując protokół autoimmunologiczny. A to wszystko bez szkody dla smaku i wyglądu. 🙂 Oto składniki niezbędne do jego przygotowania:
Keto Desernik Borówkowy: Składniki
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście dozwolonych keto produktów.
Wiórki kokosowe
Pyszne kawałeczki suszonego kokosa, pełne tropikalnego smaku i aromatu. Klasyczny element różnego rodzaju słodkości począwszy od kokosanek, a na batonie Bounty kończąc. Ze względu na znaczną objętość jest to bardzo dobry „wypełniacz”. Sprawdzają się w zagęszczaniu ciast, a także w spodach bez pieczenia. Zawierają spore ilości tłuszczu, dzięki czemu stanowią dobrą bazę do keto słodkości i przekąsek.
Mąka dyniowa
Innymi słowy zmielone pestki dyni po wytłoczeniu z nich oleju. Ma piękny, intensywnie zielony kolor i wysokie właściwości odżywcze. Dostarcza bowiem sporych ilości białka oraz błonnika, a także witamin i minerałów (witamina B, magnez, żelazo, cynk). Warto więc ją włączyć do swojego menu.
Tłuszcz
Tutaj właściwie wybór należy do Was. Ja do pieczenia ciast z reguły używam rafinowanego oleju kokosowego lub masła klarowanego. Tym razem jednak użyłam rozpuszczonego tłuszczu kakaowego. Nadaje on tutaj specyficznego posmaku białej czekolady. Myślę, że można zastąpić go którymkolwiek ze wspomnianych tłuszczy lub rozpuszczoną białą czekoladą o dobrym składzie.
Keto słodzidło
Temat rzeka… Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Dobrą opcją może się okazać także d-ryboza, która ponoć wykazuje nawet działanie nasilające stan ketozy.
Mleko kokosowe
Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda. Można zastąpić jogurtem kokosowym, zwiększając odrobinę jego udział.
Jogurt kokosowy
Probiotyczny produkt stworzony na bazie mleka kokosowego. Jest źródłem dobroczynnych dla naszej mikroflory jelitowej szczepów bakterii. Powinien być w miarę gęsty (choć to zależy od firmy) i kremowy w konsystencji oraz pełen naturalnego kokosowego smaku. Przy wyborze konkretnego produktu pamiętajmy, żeby zdecydować się na wersję naturalną, niesłodzoną. Świetną alternatywą dla kupnych jogurtów jest domowy jogurt kokosowy.
Agar
Agar to proszek uzyskiwany z wodorostów. Jego właściwością jest żelowanie płynów, jest on więc wegańską alternatywą dla żelatyny. Zawiera spore ilości manganu, magnezu, żelaza, wapnia, sodu i cynku. Z jego udziałem można stworzyć wiele rodzajów całkowicie roślinnych deserów. Dodatkowym jego plusem jest fakt, że nie rozpuszcza się w temperaturze pokojowej, a raz stworzony żel można podgrzać i rozpuścić bez utraty właściwości.
Borówki
Główny składnik keto desernika borówkowego. Są one prawdziwą kopalnią witamin i przeciwutleniaczy, a więc zaliczają się do kategorii superfoods. Jednocześnie są pysznymi letnimi owocami niskowęglowodanowymi. Można (a nawet powinno się) jeść je w nieograniczonych prawie ilościach. 😀 Wspaniale sprawdzają się zarówno na ciepło w wypiekach, jak i na zimno w deserach. Stanowią także świetny składnik sałatek.
Jeśli podobają Wam się treści prezentowane na moim blogu i chcecie okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Desernik borówkowy
Składniki
Spód
- 75 g wiórki kokosowe
- 50 g mąka dyniowa
- 30 g tłuszcz kakaowy
- 1 łyżka keto słodzidło np. alluloza, erytrytol lub d-ryboza
Krem borówkowy
- 200 g borówki
- 150 g jogurt kokosowy
- 0,5 szt. limonka (wyciśnięty sok + skórka)
- 3 łyżki keto słodzidło np. alluloza, erytrytol lub d-ryboza
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 2 łyżeczki agar
- 100 ml gęste mleko kokosowe (nie napoju)
Sposób przygotowania
Spód
- Wiórki wymieszać z mąką dyniową i erytrytolem. Tłuszcz kakaowy rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Wymieszać wszystko dokładnie. Powstałą masą wyłożyć tortownicę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do lodówki na czas przygotowania pozostałych warstw.
Krem borówkowy
- Borówki zblendować z jogurtem kokosowym, sokiem i skórką z limonki, ekstraktem z wanilii oraz erytrytolem. Mleko kokosowe podgrzać, wymieszać z agarem, a gdy masa zgęstnieje połączyć szybko z masą borówkową. Wyłożyć na zastygnięty spód. Schłodzić do zastygnięcia.
Galaretka z borówkami
- Wodę zagotować razem z erytrytolem i agarem, dodać sok z limonki. Ostudzić. Borówki wyłożyć na borówkowej masie. Gdy galaretka zacznie tężeć, wylać na borówki. Wstawić do lodówki do pełnego zastygnięcia (ok. 10 minut).
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.