Keto chlebek proteinowy z cukinii – cukinia na słodko w kolejnej odsłonie
Dzisiaj przedstawiam Wam kolejny sposób na wykorzystanie cukinii. Trwa szczyt sezonu na to warzywo, więc wszelkie pomysły na to, co z niej przyrządzić są zapewne mile widziane… 🙂 Ja wchodzę już na wyżyny pomysłowości jeśli chodzi o zastosowanie kulinarne cukinii. Mam dostęp do dużych ilości takiej działkowej, ekologicznej, więc korzystam ile wlezie. 😀 Były już placki, zupa, ostatnio tarta z cukinią, teraz pora na słodkości z jej udziałem. Na pewno znacie już brownie z cukinii, a może nawet widzieliście mój przepis na blondie cukiniowe. Tym razem postawiłam natomiast na szybki i prosty w wykonaniu chlebek proteinowy. Jest mega zielony i odżywczy. Idealny nie tylko jako deser do kawy czy herbaty, ale także jako śniadanie (również na wynos). 🙂
Keto chlebek proteinowy z cukinii – składniki
Keto chlebek proteinowy z cukinii jest inspirowany przepisem na proteinowy chlebek bananowy z tej strony. Wymieniłam jednak miąższ banana na cukinię (trzeba ją zetrzeć, a następnie solidnie odcisnąć z nadmiaru wody). A zamiast zaproponowanej tam mąki z manioku, użyłam mąki dyniowej, dzięki czemu ciasto zyskało bardziej intensywny zielony kolor. Podstawowym składnikiem są jednak peptydy kolagenowe, które znacznie podbijają udział białka.
Poniżej szczegółowa lista składników użytych do jego przygotowania. Namiary na produkty użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
Jajka
Tego składnika nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nadmienię tylko króciutko, że najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Tłuszcz
Tutaj właściwie wybór należy do Was. Ja do pieczenia ciast z reguły używam rafinowanego oleju kokosowego lub masła klarowanego. Ja postawiłam na olej kokosowy, ale z powodzeniem można go zastąpić równie bogatym w tłuszcze musem kokosowym, masłem słonecznikowym lub innym, z ulubionych ziaren lub orzechów.
Mąka kokosowa
Standardowy rodzaj mąki w keto wypiekach, zaraz obok mąki migdałowej, której – w przeciwieństwie do mąki kokosowej – generalnie nie powinno się używać w daniach poddawanych obróbce termicznej. Mąka kokosowa charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności płynów, dlatego należy stosować ją z umiarem. W przeciwnym razie produkt końcowy będzie przesuszony. Ma lekko wyczuwalny posmak kokosa, przez co niektórzy nie stosują jej w wytrawnych potrawach. W deserach oraz ciastach, a także omletach sprawdza się jednak wyśmienicie.
Mąka dyniowa
Innymi słowy zmielone pestki dyni po wytłoczeniu z nich oleju. Ma piękny, intensywnie zielony kolor i wysokie właściwości odżywcze. Dostarcza bowiem sporych ilości białka oraz błonnika, a także witamin i minerałów (witamina B, magnez, żelazo, cynk). Warto więc ją włączyć do swojego menu. Nie trzeba się specjalnie obawiać poddawania jej obróbce termicznej, gdyż jest ona mocno odtłuszczona i nie zawiera zbyt wiele tłuszczy.
Keto słodzidło
Temat rzeka… Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Dobrą opcją może się okazać także d-ryboza, która ponoć wykazuje nawet działanie nasilające stan ketozy.
Peptydy kolagenowe
Wzbogacają ciasto o dodatkową porcję białka. Plus, kolagen jest bardzo ważnym aminokwasem, pozwalającym utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie, w tym przede wszystkim zdrowe stawy, skórę i kości. Wspomaga jednak także układ trawienny, krwionośny oraz procesy metaboliczne. Jest nazywany „białkiem młodości„, warto więc włączyć go do codziennego menu. W wersji wegetariańskiej można zastąpić białkiem roślinnym.
Spulchniacz
W tej roli u mnie akurat proszek do pieczenia bez fosforanów, dzięki któremu keto blondie z cukinii ładnie urosło. Dobrym i zdecydowanie bardziej naturalnym wyborem będzie jednak kamień winny (inaczej cream of tartar lub kwaśny winian potasu), który dość dobrze sprawdza się we wszystkich wypiekach z udziałem jaj.
Cukinia
Główny bohater dzisiejszego odcinka. 🙂 Tego warzywa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać… Cukinia to królowa stołu podczas letnich i jesiennych miesięcy. Świetna zarówno w wytrawnym, jak i w słodkim wydaniu. Zawiera w sobie dużo wody, dlatego tutaj ścieramy ją na tarce i mocno odciskamy z nadmiaru płynu, a następnie blendujemy z jajkami.
P.S. Polewa, którą widzicie na zdjęciach jest całkiem opcjonalna. U mnie to po prostu czekolada niskowęglowodanowa rozpuszczona w mleku kokosowym i zagęszczona żelatyną (można zastąpić agarem).
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Chlebek proteinowy z cukinii
Składniki
Chlebek cukiniowy
- 0,75 szklanki cukinia startej na małych oczkach i odciśniętej z nadmiaru wody
- 2 szt. jajka duże
- 70 gram mąka kokosowa +/- w zależności od jej chłonności
- 70 gram mąka dyniowa
- 5 łyżek keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 85 g kolagen lub innego źródła białka (np. białko roślinne)
- 2 łyżeczki proszek do pieczenia lub innego spulchniacza (cream of tartar)
- 0,25 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 0,5 łyżeczki cynamon cejlońskiego
- 2 łyżki olej kokosowy rafinowany lub inny tłuszczu
- 2 garści orzechy włoskie posiekanych (opcjonalnie)
Polewa czekoladowa
- 0,5 tabliczki czekolada gorzka lub niskowęglowodanowa (u mnie Ketolada)
- 0,5 szklanki gęste mleko kokosowe
- 0,5 łyżeczki żelatyna lub agar
Sposób przygotowania
- Suche składniki wymieszać. Startą cukinię zblendować na gładką masę z jajkami. Dodać do suchych składników i wymieszać. Jeśli wyjdzie bardzo gęsta można dodać odrobinę mleka kokosowego, żeby ją rozrzedzić. Keksówkę o wymiarach 8 cm x 11 cm wyłożyć papierem do pieczenia, umieścić w niej masę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni w trybie grzania góra + dół. Piec ok. 25 – 30 minut do lekkiego zrumienienia. Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową z czekolady rozpuszczonej w mleku kokosowym lub inną ulubioną.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Czy można zamienić? 85 g peptydów kolagenowych lub innego źródła białka (białko roślinne, itp.) ?
Hej, akurat w tym przepisie jest to kluczowy element, który nadaje chlebkowi tytułową właściwość. Jeśli zostanie pominięty, wtedy chlebek nie będzie proteinowy. Można użyć dowolnego innego białka w proszku. 🙂
Czy mozna czyms zastapić mąkę dyniowa? Np mąka migdalowa?
Hej, jasne. Każda inna mąka z ziaren lub orzechowa powinna się dobrze sprawdzić w zastępstwie mąki dyniowej. 🙂