NIE PRZEGAP PRZEPISU!
Zasubskrybuj, aby otrzymywać automatyczne powiadomienia o każdym nowym poście. Obiecuję - żadnych reklam, tylko pyszne przepisy i ciekawe artykuły wprost na Twoją skrzynkę!

Alkohol na dieta

Alkohol na keto diecie

Spis zawartości:

„Tak” czy „nie” dla alkoholu na keto diecie?
Jaki alkohol jest keto przyjazny?
Przewodnik po keto alkoholach, czyli jaki alkohol jest keto?
– Wódka na keto diecie
– Wino na keto diecie
– Dieta keto a piwo
Jak zminimalizować szkodliwe działanie alkoholu?

„Tak” czy „nie” dla alkoholu na keto diecie?

Jest to temat, który budzi wiele kontrowersji. Technicznie alkohol nie jest zabroniony na diecie ketogenicznej. Sam w sobie nie jest węglowodanem, więc nie wpływa na rozkład makroskładników. Naszym celem jednak, oprócz odpowiednich proporcji makroskładników, jest także zachowanie wysokiej gęstości odżywczej w diecie. I tu może pojawić się problem. Alkohol jest bowiem dokładnym przeciwieństwem odżywczości. Nie ma kompletnie żadnych wartości odżywczych. Dla organizmu jest więc właściwie bezużyteczny, a wręcz szkodliwy. W dodatku uzależnia.

Pisałam o tym już przy tej okazji – alkohol jest dla organizmu toksyną i po jego konsumpcji zmetabolizowanie i zneutralizowanie tej substancji staje się priorytetem. Inne procesy metaboliczne, w tym spalanie tkanki tłuszczowej schodzą na dalszy plan. Z drugiej strony jednak, wiadomo, że alkoholu nie spożywa się codziennie, tylko okazyjnie. Jesteśmy tylko ludźmi i od czasu do czasu należy nam się też coś dla ducha, a nie tylko dla ciała, czyli coś nie stricte odżywczego.

Alkohol na keto diecie
Alkohol na keto diecie – za i przeciw

Jaki alkohol jest keto przyjazny?

No to skoro już ustaliliśmy, że alkohol na keto diecie jest sporadycznie i w rozsądnych ilościach dozwolony :P, przejdźmy do kolejnego zagadnienia. Czyli odpowiedzi na pytanie: jaki alkohol na keto? Nie wszystkie jego rodzaje będą zgodne z założeniami diety niskowęglowodanowej. O ile sam czysty alkohol nie jest węglowodanem, to występuje on często w ich towarzystwie. Przykładem mogą być likiery, które to najczęściej przygotowywane są na bazie alkoholu oraz owoców w postaci syropów lub maceratów owocowych.

Właściwie większość gotowych produktów alkoholowych z reguły zawiera dość spore ilości cukru dodanego. Dlatego należy ograniczyć się do alkoholi w czystej postaci, gdyż te jako jedyne są w pełni bezpieczne, jeśli chodzi o skład. Tym bardziej, że przy wyrobach alkoholowych nie istnieje obowiązek podawania składu na etykiecie produktu, więc istnieje duże ryzyko, że znajdą się tam substancje, których nie chcemy lub nie możemy spożywać.

Przegląd alkoholi pod względem zwartości węglowodanów

Przewodnik po keto alkoholach, czyli jaki alkohol na keto?

Najlepiej będzie, jeśli będą to alkohole mocne, czyli takie o wysokiej zawartości alkoholu (wódka, rum, gin, whisky, itp.). Te charakteryzują się bowiem najniższą lub żadną zawartością węglowodanów. Następne w kolejności pod względem bezpieczeństwa dla ketogenika są wina, ale nie wszystkie! Dalej plasują się cydry, których jestem amatorką. Oczywiście tutaj pozwalamy sobie tylko na odmiany wytrawne lub półwytrawne. Na samym końcu, czyli w kategorii niedozwolone ląduje wszystko spoza wymienionych wcześniej kategorii, czyli słodkie wina, likiery, nalewki, miody pitne, gotowe koktajle czy inne mieszanki, wysokosłodowe piwa, itp.

Wódka na keto diecie

Generalnie wódka na keto jest dozwolona, gdyż – w czystej postaci – nie zawiera żadnych węglowodanów… Uwaga jednak na wszelkie smakowe jej postacie, które prawdopodobnie są dosładzane! Należy uważać także na to, do czego tę wódkę dodajemy… Wszelkie soki owocowe czy inne słodzone napoje rzecz jasna odpadają. Najlepiej oczywiście pić wódkę czystą lub zapijać wodą z cytryną, a jeśli nie jesteś w stanie, sięgaj po napoje gazowane typu „zero” lub np. herbatę… 😛

Wino na keto diecie

Jakie wino można konsumować na keto diecie? Przede wszystkim wytrawne i półwytrawne! Wina o słodszym profilu smakowym nie nadają się, gdyż mogą zawierać spore ilości węglowodanów.

Dieta keto a piwo

Piwa są niestety z natury są raczej bogate w węglowodany. Czasami nazywa się je nawet „chlebem w płynie”… Przez to należy piwo z zasady wyeliminować przy stosowaniu diety keto. Wyjątek stanowią tutaj lekkie, niskoalkoholowe lagery, zazwyczaj na bazie prosa lub ryżu, które zawierają w okolicach 1-2 gram węglowodanów na porcję.

Jak zminimalizować szkodliwe działanie alkoholu?

Podsumowując, sami musicie zdecydować, czy warto wprowadzać alkohol na diecie ketogenicznej (lub jakiejkolwiek innej). Jeśli padnie decyzja na tak, to pamiętajcie tylko o tym, że na dietach niskwęglowodanowych, w tym przede wszystkim na diecie ketogenicznej ma się obniżoną tolerancję na alkohol i dzień „po” również jest dużo bardziej dotkliwy. Najprawdopodobniej za sprawą jeszcze silniejszego efektu odwodnienia. Także ostrożnie z ilościami! No i „przed” oraz „po” proponuję przyjąć dodatkową porcję wody z elektrolitami. Trzeba też pamiętać, żeby – w zależności od rodzaju alkoholu, na jaki się zdecydujecie – wliczyć wypite procenty do dziennego limitu węglowodanów.

To teraz przenosząc to, co zostało powiedziane powyżej w wymiar praktyczny odsyłam do moich propozycji przepisów na koktajle oraz likiery:

No to zdrowie! 😀

Jeśli podobają Wam się treści prezentowane na moim blogu i chcecie okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *