Urodzinowy Keto Tort Malinowy to nie tylko przepyszny deser, ale także dowód na to, że dieta ketogeniczna może być smaczna i satysfakcjonująca. Zapraszam do wypróbowania przepisu i rozkoszowania się smakiem soczystych malin w towarzystwie białej czekolady. To ciasto, które z pewnością zachwyci Twoje kubki smakowe!
Urodzinowe dywagacje kuchenne
Wczoraj były moje urodzinki… 🙂 Co zatem sprezentowałam sobie z tej okazji…? Ano posiedzenie w kuchni i majstrowanie tortu, także nie ma to, co udany prezent… 😀 Zamiast leżeć jak nimfa i kazać sobie usługiwać, to ja urządzam samej sobie kolejną sesję w kuchni. 😀 Ale wiecie co? Ja to po prostu lubię. Zwłaszcza jeśli efektem tych kuchennych posiedzeń są keto słodkości.
W zeszłym roku keto tort urodzinowy był nie dość, że lekko spóźniony, to jeszcze taki mało wykwintny, choć bardzo smaczny. 😛 W tym roku nie mogłam więc pozwolić na powtórkę scenariusza… Tym razem rocznica jest okrągła i – co tu dużo mówić – dość znamienna, choć dokładną liczbę wolę zachować dla siebie… 😛
Keto tort malinowy – kulisy powstawania
Ale koniec tego biadolenia… Skupmy się więc na torcie urodzinowym. Od razu muszę zaznaczyć, że nie do końca miałam na niego koncepcję. To znaczy temat przewodni w postaci malin miałam już opracowany, bo raz, że mamy sezon, a dwa, że jestem wielką fanką tego owocu. Pozostałe aspekty urodzinowego wypieku do dzisiaj stanowiły jednak wielką niewiadomą.
Keto tort malinowy: kolejny udany keto wypiek
Ostatecznie keto tort malinowy jest utrzymany w jasnej kolorystyce, a dodatkowym elementem smakowym została biała czekolada. Oczywiście taka niskowęglowodanowa i zgodna z dietą ketogeniczną, czyli własnej roboty… 🙂 Biała czekolada wspaniale się skomponowała z malinami i podkreśliła ich słodkość. Efekt końcowy był wyśmienity, zarówno w smaku jak i w aparycji. Także popełniłam kolejne udane keto ciasto. Co zrobić – jak widać jestem skazana na sukces w tej kwestii… ;D
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tort malinowy – urodzinowy
Składniki
Biszkopt
- 4 szt. jajka
- 40 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 40 ml gęste mleko kokosowe
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 40 ml olej kokosowy rafinowany
- 30 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 10 g kolagen (tzw. peptydy kolagenowe); w wersji wege zastąpić białkiem roślinnym
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia lub cream of tartar (inaczej kamień winny lub kwaśny winian potasu)
- 60 ml wódka kokosowa lub inny mocny alkohol do nasączenia blatów
Krem malinowy
- 1 szt. mleko kokosowe w puszce mocno schłodzone (tylko stała część)
- 20 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 opakowanie jogurt kokosowy gęsty (ok. 150 g)
- 150 g maliny
- 60 g biała czekolada niskowęglowodanowa z tego przepisu
- 2 łyżeczki żelatyna (w wersji wege zastąpić agarem)
Dekoracja
- 20 g biała czekolada niskowęglowodanowa z tego przepisu
- 10 szt. maliny
Sposób przygotowania
Biszkopt
- Jajka rozdzielić. Suche składniki wymieszać ze sobą. Żółtka utrzeć z olejem kokosowym i mlekiem kokosowym. Białka ubić na sztywno dodając pod koniec po łyżce słodzidła. Gdy masa będzie gęsta i lśniąca, połączyć ją delikatnie z masą żółtkową. Na koniec ostrożnie wmieszać suche składniki. Ciasto przelać do tortownicy (o średnicy ok. 18 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez ok. 20 -25 minut w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni z włączoną funkcją termoobiegu. Ostudzić. Ostudzone ciasto przekroić na dwa blaty.
Krem malinowy
- Stałą część mleka kokosowego z puszki ubić na sztywno. Maliny zblendować i wmieszać do ubitego mleka kokosowego razem z jogurtem kokosowym. Białą czekoladę rozpuścić na niewielkim ogniu lub w mikrofali i ostudzić. Połączyć z kremem malinowym. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach wody i zalać 2 łyżkami wrzątku, po czym wmieszać w krem. Blaty nasączać wódką kokosową i przekładać kremem. Wstawić do lodówki do stężenia na 2 h.
Dekoracja
- Wyjąć tort z lodówki. Czekoladę zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w malakserze i posypać nią wierzch tortu. Malinki poukładać na brzegach.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Czy musi być ten kolagen? Czy wystarczy białko serwatkowe? Czy bez tego kolagenu to bedzie klapa?
Nie, to nie musi być koniecznie kolagen. Można go spokojnie wymienić na białko serwatkowe lub całkiem pominąć. 🙂
Wyszedł mi pyszny tort w tamtym tygodniu. Fakt faktem miałam tortownice tylko 20 cm i muszę przyznać, że w tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Poradziłam sobie mimo wszystko. Dodam tylko małą wskazówkę, że zblendowane Maliny miały dużo pestek więc przetarłam je przez sito dodając do kremu by w kremie nie było tych pestek. Biszkopt nasaczylam wódka kokosową Finlandia bez rozcieńczania. Tort przepyszny. Dziś przepis na biszkopt wykorzystam do tortu a’la tiramisu.
Świetnie! Bardzo się cieszę, że tort smakował! 🙂
Jeśli chodzi o pestki, to bardzo przydatna wskazówka – jak mają potem przeszkadzać, to lepiej je usunąć.
W ilu stopniach piec biszkopt?
Hej, myślę, że w 160 stopniach z termoobiegiem lub 180 w trybie góra + dół. Zazwyczaj tak piekę swoje ciasta, więc tu raczej nie będzie inaczej. Zaraz uzupełniam informację w przepisie. 🙂