Najprostsze keto ciasto z owocami – idealne na letni deser
Lato w rozkwicie, dookoła pełno owoców. Oczy cieszą truskawki, różnokolorowe porzeczki, czereśnie oraz borówki, maliny, jagody. Szkoda by było nie skorzystać z tego dobrodziejstwa. Dlatego proponuję dzisiaj przepis na najprostsze na świecie keto ciasto z owocami. Dowolnymi. Ja już robiłam z rabarbarem i czereśniami (na zdjęciach), a z krzaczka kuszą mnie jeszcze czerwone porzeczki i nie wiem czy się nie poddam… 😛
Ciasto samo w sobie jest bardzo smaczne, a z dodatkiem owoców to istna feeria smaków. W dodatku jest naprawdę niskowęglowodanowe. Końcowa zawartość węglowodanów w dużej mierze zależy więc od rodzaju owoców, na który się zdecydujecie. Z rabarbarem końcowe makro jest naprawdę optymalne, z czereśniami pewnie wygląda to już trochę gorzej, ale i tak warto!
Najprostsze keto ciasto z owocami – składniki
Jajka
Najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. Kury powinny żywić się naturalnie, tym, co normalnie występuje sezonowo w okolicy i co byłyby w stanie same znaleźć w gospodarstwie. Jajka zniesione przez kury chowane w takich warunkach mają dużo więcej dobroczynnych, przeciwzapalnych kwasów omega-3. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Keto słodzidło
Wybierz keto słodzik z dozwolonych keto produktów. Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny.
Mąka kokosowa
Mąka kokosowa to standardowy rodzaj mąki w keto wypiekach, zaraz obok mąki migdałowej, której – w przeciwieństwie do mąki kokosowej – generalnie nie powinno się używać w daniach poddawanych obróbce termicznej. No chyba, że w wersji odtłuszczonej… Mąka kokosowa charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności płynów, dlatego należy stosować ją z umiarem. W przeciwnym razie produkt końcowy będzie przesuszony. Ma lekko wyczuwalny posmak kokosa, przez co niektórzy nie stosują jej w wytrawnych potrawach. Jeśli nie lubicie mąki kokosowej, proponuję użyć odpowiednio więcej odtłuszczonej mąki migdałowej, która także jest elementem przepisu.
Tłuszcz
Tutaj rafinowany olej kokosowy, dzięki czemu ciasto pozostaje zgodne z dietą wegetariańską. Ale ostateczny wybór należy do Was… Równie dobrze sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony, który tężeje w temperaturze pokojowej – np. masło klarowane lub mieszanka obu.
Spulchniacz
W tej roli u mnie akurat proszek do pieczenia bez fosforanów. Ewentualną (i dużo lepszą) alternatywą będzie kamień winny (inaczej cream of tartar albo kwaśny winian potasu) w towarzystwie sody spożywczej.
Owoce
O tej porze roku wybór jest wyjątkowo szeroki. Nadadzą się wszystkie miękkie owoce, np. wszelkie owoce jagodowe typu borówki, jagody, truskawki, porzeczki, maliny, itp. Pod kątem diety ketogenicznej najlepiej sprawdza się rabarbar. A jeśli ktoś lubi i jest w stanie przymknąć oko na odrobinę większą zawartość węglowodanów, to polecam także czereśnie albo jabłka.
Najprostsze keto ciasto z owocami
Wyposażenie
- tortownica Ø 25 cm
Składniki
- 4 szt. jajka
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 65 g keto słodzidło np. alluloza, erytrytol
- 100 g olej kokosowy rozpuszczony
- 30 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 35 g odtłuszczona mąka migdałowa
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia
- 250 g rabarbaru lub innych owoców, np. truskawki, borówki, porzeczki (u mnie wyjątkowo czereśnie)
Sposób przygotowania
- Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywno z solą, dodając po trochu słodzidło. Gdy masa znacznie zwiększy swoją objętość i nie będzie wyczuwalnych grudek słodzidła, dodać żółtka (po jednym) oraz powoli wlewać olej kokosowy.
- Wymieszać suche składniki i delikatnie wmieszać do ciasta. Przelać ciasto do tortownicy (jeśli nie korzystacie z silikonowej, to wyłożyć ją uprzednio papierem do pieczenia). Większe owoce pokroić na cząstki. Wyłożyć na wierzch i lekko wcisnąć w ciasto.
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° i piec ok. 35 – 40 minut. aż wierzch się przyrumieni.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Czy można słodzić inuliną?
Generalnie tak, chociaż inulina nie ma mocno słodkiego smaku, więc trzeba by było jej użyć sporo, żeby uzyskać odpowiedni efekt, a nie wiem jak by to wpłynęło na konsystencję…
Ale proszę spróbować. 🙂 I dać potem koniecznie znać jak wyszło.