Keto banoffee pie, czyli upojny smak bananów w wersji keto
Dzisiaj mam zaszczyt zaprezentować Wam coś pozornie niemożliwego na diecie ketogenicznej… 😉 Keto Banoffee Pie to nic innego jak wariacja na temat słynnej tarty z bananami i karmelem („ban-” od banana i „-ffee” od toffee). Oczywiście tutaj nie uświadczycie bananów, ale karmel jest i to najprawdziwszy… 😀 Zamiast bananów, użyłam jednego z najbardziej uniwersalnych warzyw, któremu zdarza się występować w roli makaronu, spodu do pizzy i wielu innych zakazanych na diecie ketogenicznej produktów. Mowa oczywiście o cukinii!
Wierzcie lub nie, ale w połączeniu z keto słodzikiem i ekstraktem bananowym, masa cukiniowa do złudzenia przypomina w smaku i konsystencji banany. Chociaż moje keto ciasto powinno chyba jednak nazywać się zuchoffee pie… 😀
Keto banoffee pie – skład
To nic innego jak połączenie mąki kokosowej i rafinowanego oleju kokosowego (w uproszczeniu). Dodatkiem pomagającym związać całość jest nowinka kulinarna (przynajmniej dla mnie :)), czyli błonnik akacjowy. Dzięki takiemu doborowi składników spód pozostaje zgodny z dietą wegańską. Ciasto wychodzi mocno kruche. Do tego stopnia, że trzymane w lodówce ciężko pokroić. Warto wyjąć je trochę wcześniej przed krojeniem lub zamienić część oleju kokosowego na śmietanę kokosową. Ja jednak lubię takie twarde maślane spody… Inną opcją jest po prostu ominięcie pieczenia spodu – dzięki temu będzie miększy, a i roboty mniej! 🙂
Tego warzywa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać… Jest to królowa stołu podczas letnich i jesiennych miesięcy, jednak także zimą czy na przedwiośniu warto z niej korzystać. Świetna zarówno w wytrawnym, jak i w słodkim wydaniu. Tutaj obrana i pokrojona w plastry występuje w roli banana. I wychodzi jej to naprawdę świetnie. 😀
Ważna uwaga – zdecydowanie lepiej jest obrać ją ze skórki, gdyż daje to lepszy efekt wizualny (bardziej przypomina banana).
Ketogeniczne banoffee pie – składniki karmelu
Keto słodzidło
Zdecydowanie najbardziej nadaje się tutaj alluloza, z pomocą której powstaje idealny karmel. Na erytrytolu też uda się uzyskać gęstą masę przypominającą toffee, jednak po schłodzeniu ma ona tendencję do krystalizowania się. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to można także spróbować z ksylitolem.
Tłuszcz
Normalnie do karmelu daję masło klarowane, ale tutaj starałam się utrzymać całość w wersji wegańskiej, dlatego wybór padł na rafinowany olej kokosowy. Generalnie – zarówno w przypadku spodu, jak i karmelu – sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony, który tężeje w temperaturze pokojowej.
Mleko kokosowe
Kolejny składnik masy karmelowej. Ja korzystałam z gęstego mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki. To drugie potrzebne będzie także do „bitej śmietany” stanowiącej wierzchnią warstwę ciasta, tylko tam używamy tylko stałej części. Można także zastosować gotową śmietankę kokosową w puszce. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
Do posypania wierzchu. Oczywiście tylko taka o wysokiej zawartości kakao (min. 85%) lub niskowęglowodanowa. Tylko takie zapewnią maksimum smaku przy minimalnej ilości węglowodanów. 🙂
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Banoffee Pie
Składniki
Spód
- 60 g olej kokosowy
- 35 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 100 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 20 g błonnik akacjowy inaczej guma arabska
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżka oliwa z oliwek
Nadzienie "bananowo" – karmelowe
- 600 g cukinia
- 0,5 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 0,5 łyżeczki ekstrakt bananowy
- 55 g olej kokosowy
- 100 g keto słodzidło najlepiej alluloza
- 100 g gęste mleko kokosowe
Nadzienie śmietanowe
- 1 szt. mleko kokosowe w puszce schłodzone przez 24 h w lodówce (tylko stała część)
- 35 g erytrytol w pudrze
- 20 g czekolada gorzka lub niskowęglowodanowa starta na wiórki
Sposób przygotowania
Spód
- Wszystkie składniki utrzeć w malakserze. Formę do tarty wyłożyć papierem do pieczenia i wylepić ją ciastem. Wstawić do lodówki na 30 minut. Można podpiec w piekarniku nagrzanym do 180° przez ok. 10 – 12 minut.
Nadzienie bananowo – karmelowe
- Cukinię obrać ze skórki i pokroić na plasterki. Posolić, żeby puściła sok. Osuszyć ręcznikiem papierowym. Tłuszcz rozgrzać na patelni i wrzucić cukinię. Zasypać allulozą i mieszać aż całość zgęstnieje i zbrązowieje, a cukinia zmięknie. Zalać mlekiem kokosowym i odparować nadmiar płynu. Zestawić z ognia. Ostudzić. Karmel powinien znacznie zgęstnieć. Wyłożyć na spód.
Nadzienie śmietanowe
- Stałą część mleka kokosowego z puszki ubić mikserem ze słodzidłem. Wyłożyć na nadzienie karmelowe. Posypać wiórkami z czekolady.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Czy w spodzie można zamienić błonnik akacjowy na jajko? Albo można czymś innym go zastąpić?
Jak najbardziej można go zamienić na jajko albo całkiem pominąć, ewentualnie zastąpić gumą guar. 🙂