Halloween w czasach zarazy
Jak Wam minęło Halloween? U mnie spokojnie. Nie było żadnych dzieci, a co za tym idzie ani cukierków ani psikusów. Może to i dobrze, bo nie mam w domu żadnych słodyczy do wydania… A nie wydaje mi się, żeby dzieci były zadowolone z gorzkiej czekolady o zawartości 90% kakao, bo tylko taką można u mnie znaleźć… 😀
Trochę przewidując taki obrót wydarzeń z premedytacją nie kupowałam nic dla nich w tym roku. Myślę, że w aktualnych okolicznościach brak Halloween to jedyne sensowne wyjście. Mi w zaciszu domowym tez nie chciało się jakoś specjalnie szaleć z halloweenowymi przekąskami ani dekoracjami. Chyba zaczynam dorastać… 😛
Dynia wciąż na tapecie
Nie oznacza to jednak, że w mojej kuchni zapanowała całkowita stagnacja. Jak widzicie dynia wiedzie prym właściwie przez cały sezon jej występowania. Dzisiejszy przepis nie powinien więc być dla Was zaskoczeniem. Mamy weekend, a to oznacza nic innego jak keto ciasto… 😀
Dzisiejsza propozycja to keto kostka dyniowo – orzechowa. Inspiracją był ten przepis, kiedyś bardzo przeze mnie lubiany. Stwierdziłam, że spróbuję zamienić tu zwykłą mąkę na zmielony len. Dałam go o połowę mniej, bo gdzieś wyczytałam, że taka jest właściwa proporcja tej konwersji. Ciasto się jak najbardziej udało, tylko wyszło cieniutkie jak naleśnik… 🙂 Ale nie ma tego złego – przekroiłam je na pół i przełożyłam kremem na bazie domowej białej czekolady i śmietany kokosowej. Do tego orzechy włoskie i wyszło przepysznie!
Keto kostka dyniowo – orzechowa: Składniki
Namiary na produkty użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście dozwolonych keto produktów.
Środkiem słodzącym użytym przeze mnie tym razem była inulina znaleziona przypadkiem w czeluściach szafki kuchennej przy okazji akcji poszukiwawczej mającej na celu znalezienie orzechów. Sprawdziła się wyśmienicie zarówno w samym cieście, jak i w kremie (dodałam jej do posłodzenia czekolady).
I myślę, że jest ona całkiem sensowną alternatywą dla erytrytolu. Nie każdy go lubi, zwłaszcza jego lekko „chłodzący” posmak. A inulina jest nie tylko niskowęglowodanowa (7 g cukru na 100 g), ale ma także ogromną zawartość błonnika i stanowi dobrą pożywkę dla flory jelitowej (prebiotyk). Dodatkowo lekko zagęszcza produkt końcowy, więc do kremów nadaje się idealnie.
POZNAJ: Pozostałe przepisy na KETO ciasta z dynią w roli głównej
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Keto kostka dyniowo – orzechowa
Składniki
Ciasto
- 1 szklanka dynia startej na tarce o małych oczkach
- ½ szklanki inulina
- 1 szt. jajka duże
- ⅓ szklanki masło klarowane rozpuszczone
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 1 łyżeczka cynamon
- ½ szklanki len złoty zmielony lub mąka lniana
- 1 łyżeczka mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- ½ łyżeczki proszek do pieczenia lub cream of tartar (kamień winny/ kwaśny winian potasu)
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawskia lub morska
- ½ szklanki orzechy włoskie lub pecan posiekane na kawałki
Krem
- ⅔ tabliczki biała czekolada najlepiej domowa z tego przepisu
- 100 g śmietana kokosowa kwaśnej PlantOn Sour Creamo
Polewa
- ⅓ tabliczki biała czekolada najlepiej domowa z tego przepisu
- 1 łyżka gęste mleko kokosowe
- ¼ szklanki orzechy włoskie posiekane na kawałki
Sposób przygotowania
Ciasto
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Wymieszać suche składniki w jednej miseczce. W drugiej misce zmiksować dynię, inulinę, masło, jajko i ekstrakt z wanilii. Wymieszać z suchymi składnikami oraz 1/2 szklanki orzechów. Ciasto wyłożyć do kwadratowej formy o wymiarach 20 x 20 cm i piec przez około 30 minut. Ostudzić.
Krem
- Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i ostudzić. Zmiksować ze śmietaną kokosową. Wstawić na kilka minut do lodówki do zgęstnienia. Ciasto przekroić na pół i przełożyć kremem.
Polewa
- Polewę rozpuścić w kąpieli wodnej z mlekiem kokosowym i ostudzić. Polać wierzch ciasta i poukładać siekane orzechy.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.