Słodki smak a keto dieta
Substancje słodzące na diecie ketogenicznej to trochę delikatny temat. Z jednej strony, cukier i jego pochodne należy całkowicie wyeliminować. Natomiast z drugiej strony – każdy ma ochotę czasami na odrobinę słodkości.
Z pomocą przychodzą różnego rodzaju bezcukrowe słodziki i słodzidła, które swoim działaniem nie wpływają na poziom cukru we krwi. Takie jak stewia, erytrytol czy ksylitol. I choć niektórzy sugerują, żeby całkowicie odzwyczaić organizm od smaku słodkiego, w tym także wspomnianych zastępników cukru, to po czasie adaptacji można raczej bez szkody dla zdrowia wprowadzić sporadyczne słodkie dania.
Niestety, zarówno stewia, jak i erytrytol, a także wiele innych, mniej popularnych niskowęglowodanowych substancji słodzących odbiegają właściwościami od cukru. Na przykład nie powstanie z nich takie prawdziwe toffi…
Nowy środek słodzący podbija keto świat
Ostatnio pojawiła się jednak obiecująca alternatywa dla cukru. I to w pełni zgodna z dietą ketogeniczną. Tak, jak erytrytol nie podnosi cukru we krwi, jednak nie posiada charakterystycznego dla erytrytolu posmaku i nie krystalizuje się, co sprawia, że keto karmel i keto toffi są w zasięgu możliwości!
Mowa o allulozie, której właściwie jedynym minusem jest fakt, że jest nie do dostania w Europie… 🙁 Mimo, że została opracowana w Niemczech, to właśnie Europa nie dopuściła jej jeszcze do obrotu jako środka spożywczego…
Jednak nie ma tego złego, bo w dzisiejszych czasach jej kupno ze sklepów z USA nie stanowi większego problemu. Ja zaopatrzyłam się w taki słodzik na jej bazie, czego następstwem był nie tylko najprawdziwszy keto karmel, ale także prezentowana dzisiaj keto tarta Snickers!
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście dozwolonych keto produktów.
Keto tarta Snickers – słodka bomba bez wyrzutów sumienia
Każdy, kto miał okazję kiedykolwiek konsumować batonik o tej nazwie wie, że jest to kulinarny hedonizm w czystej postaci. Orzeszki ziemne w karmelu oblane czekoladą w połączeniu z orzechowym nugatem to istne niebo w gębie.
Jednak ta tarta nie jest pełnym odzwierciedleniem oryginalnego produktu. Odpuściłam sobie warstwę nugatową na rzecz kruchego ciasta, jednak baza w postaci fistaszków i karmelu jak najbardziej jest obecna w tym keto cieście. No i nie mogło też zabraknąć czekolady…
Czy jest na tym świecie ktoś, kto potrafi się temu oprzeć…?
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tarta Snickers
Składniki
Kruchy spód
- 2 szt. jajka
- 1 łyżka oliwa z oliwek
- 35 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 60 g masło klarowane lub rafinowanego oleju kokosowego
- 100 g mąka kokosowa +/- w zależności od chłonności
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
Warstwa orzechowo – karmelowa
- 1 szklanka orzechy arachidowe lekko uprażone
- 100 g alluloza lub słodzika na jej bazie
- 55 g masło klarowane
- 120 ml gęste mleko kokosowe z kartonu, nie napój1
Polewa orzechowo – czekoladowa
- 120 g czekolada gorzka min. 85 % kakao lub niskowęglowodanowa
- 3 łyżki masło orzechowe
- 1 garść orzechy arachidowe do posypania
Sposób przygotowania
Kruchy spód
- Wszystkie składniki umieścić w malakserze i metodą pulsacyjną ugnieść jednolite ciasto. Wylepić nim formę do tarty o średnicy 20 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni w trybie grzania góra + dół. Piec ok. 15 minut aż brzegi się lekko przyrumienią. Ostudzić.
Warstwa orzechowo – karmelowa
- Masło rozpuścić w rondelku razem z allulozą. Doprowadzić do wrzenia, zestawić z palnika (lub nawet chwilę przestudzić) i zalać mlekiem kokosowym (należy zachować szczególną ostrożność, gdyż gorąca masa może pryskać – najlepiej robić to w rękawicach ochronnych!).
- Wymieszać i gotować na mocnym ogniu przez ok. 5-7 minut aż całość znacznie zgęstnieje i przybierze karmelowy kolor. Ostudzić. Jeszcze płynne wymieszać z orzechami. Wyłożyć na podpieczony spód. Wstawić do lodówki do zastygnięcia.
Polewa orzechowo – czekoladowa
- Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w rondelku na małym ogniu. Wymieszać z masłem orzechowym. Wyłożyć na wierzch karmelowej warstwy. Równomiernie rozprowadzić. Brzegi posypać posiekanymi orzechami. Wstawić do lodówki na minimum 30 minut do pełnego zastygnięcia masy.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Adnotacje do przepisu
- UWAGA! Mleko kokosowe, którego należy użyć, to płynne mleko z kartonu. Nie chodzi tutaj o napój lub gęstą część mleka kokosowego z puszki! Na tym etapie należy także bardzo ostrożnie pracować z karmelem. Wlewanie mleka kokosowego do gorącej masy może spowodować intensywną reakcję i w skrajnych przypadkach grozi poparzeniami. Należy zachować szczególną ostrożność!
Cześć wypróbowałam dziś przepis używając w zastępstwie erytrytolu i masa nie wyszła.. Nie zgęstniała i nie skarmelizowała się. Dodałam 3 łyżki masła orzechowego aby uratować składniki i coś tam wyszło ale jak smakuje jeszcze nie wiem.
No niestety, erytrytol nie zachowuje się tak, jak alluloza, która jest tutaj najwłaściwszym wyborem. Przede wszystkim nie karmelizuje się, a po ostudzeniu wytrącają się kryształki, co może także wpływać na konsystencję masy. :/
Dobry pomysł z dodaniem masła orzechowego! Smakowo bardzo tutaj pasuje, więc myślę, że efekt końcowy i tak będzie smaczny… 🙂
Witam, musi być alluloza? Można ją zamienić na erytrol?
Koniecznie nie musi, jednak erytrytol ma tendencję do krystalizowania się, więc po schłodzeniu karmel mocniej stwardnieje i ogólnie jego konsystencja będzie inna (nie taka kremowa). No i erytrytol się tak ładnie nie karmelizuje, więc finalny kolor karmelu też będzie jaśniejszy. Możesz jednak spróbować z erytytolem i dać potem znać jak wyszło. 🙂
Gdzie można dostać alluloze w Polsce?
Witaj, niestety w Polsce – z tego, co wiem – nie da się kupić allulozy z tego względu, że na razie nie została ona jeszcze dopuszczona do obrotu w Europie. Ja zaopatruję się w nią w sklepie iHerb lub LuckyVitamin. Oba oferują darmową dostawę do Polski po przekroczeniu pewnej kwoty zakupów, a warto tam również kupować chociażby suplementy.