Karnawał i wielki powrót tematu eklerów
No i przyszedł czas na keto słodkości. W końcu mamy Karnawał, a ja tu przynudzam o keto chlebie drożdżowym… 😉 Właściwie jest to temat odgrzany z zeszłego roku… Aż wstyd się przyznać, ale w zeszłym Karnawale obiecałam Wam przepis na keto eklerki i nie wywiązałam się z obietnicy… Karnawał szybko minął i keto eklerki poszły w zapomnienie na okrągły rok… Także w myśl zasady „lepiej później niż wcale” wracam do Was z przepisem na ten pyszny keto deser. Przepis nie jest właściwie specjalnie nowy, bo podstawą keto eklerków jest prawie takie samo ciasto parzone jak w przypadku keto pączków.
Ciasto parzone – wydanie drugie, zmienione
Co w praktyce oznacza „prawie”? Ano biorąc pod uwagę fakt, że do użycia kremu budyniowego zużywa się same żółtka, spróbowałam – dla równowagi – wykonać ciasto parzone na bazie samych białek. Co prawda ostatnio znalazłam super sposób na zużycie nadprogramowej ich ilości w postaci keto rajskiego mleczka… No ale keto desery należy spożywać sporadycznie, a tutaj byśmy mieli i keto eklerki i ptasie mleczko za jednym zamachem. A to już by była przesada… 😀 Śpieszę jednak donieść, że ciasto parzone na białkach wychodzi równie dobrze (lub nawet lepiej) jak na całych jajach, więc problem jest rozwiązany… 🙂
Keto eklerki w wersji kawowej polecają się na Karnawał
Jednak keto eklerki to nie tylko same ciasto, to także nadzienie. W tej roli tym razem kawowy krem budyniowy. Pisałam ostatnio, że oszalałam na punkcie keto budyniu na żółtkach. Wchodzi mi elegancko. Jest kremowy i aksamitny, po prostu idealny. Jednak konsystencja sama w sobie nie nadaje się do nadziewania eklerów. Za to połączenie keto budyniu z ucieranym masłem klarowanym jest strzałem w dziesiątkę! 🙂 Krem pięknie daje się formować i stanowi element miły dla oka. Kawowy posmak jest oczywiście opcjonalny, jednak keto eklerki w takim wydaniu wydają mi się wyjątkowo wyborne i dekadenckie, takie iście karnawałowe… 🙂
A co Wy o nich sądzicie…?
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Eklerki
Składniki
Ciasto parzone
- 240 ml woda
- 57 g olej kokosowy rafinowany
- 3 łyżki erytrytol
- 50 g mąka kokosowa
- 1 łyżka łuski babki jajowatej
- 1 łyżeczka guma guar
- 0,25 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 3 szt. białka jaj
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia lub cream of tartar (inaczej kamień winny)
Kawowy krem budyniowy
- 3 szt. żółtka
- 1 szklanka mleko kokosowe (ok. 240 ml)
- 1 saszetka kawa rozpuszczalna (ok. 3 g) opcjonalnie (można zastąpić kawą instant z cykorii)
- 0,5 łyżeczki glucomannan (można zastąpić mąką ziemniaczaną)
- 3 łyżki erytrytol w pudrze
- 80 g masło klarowane w temperaturze pokojowej
Polewa czekoladowa
- 50 ml mleko kokosowe
- 20 g czekolada gorzka min. 85% kakao; posiekana na mniejsze kawałki lub niskowęglowodanowa
- 10 g nierafinowany olej kokosowy
Sposób przygotowania
Ciasto parzone
- Wymieszać mąkę kokosową z gumą guar i babką płesznik. Wodę zagotować z olejem, erytrytolem i solą. Zmniejszyć gaz i dodawać po trochu suchej mieszanki ciągle mieszając aż powstanie elastyczne ciasto, które odchodzi od ścianek garnuszka. Odstawić do lekkiego przestygnięcia (ok. 5 – 7 minut). Po tym czasie ciasto miksować dodając białka jedno po drugim. Dodać ekstrakt z wanilii oraz cream of tartar. Miksować jeszcze przez ok 2 minuty. Odstawić ciasto na ok. 15 minut. Po tym czasie przełożyć do rękawa cukierniczego i na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wyciskać ciasto formując eklerki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni w trybie termoobiegu. Piec ok. 15 minut aż wierzch się lekko przyrumieni. Wyłączyć piekarnik i pozwolić im ostygnąć w środku bez otwierania drzwiczek.
Polewa czekoladowa
- Wszystkie składniki umieścić w garnuszku i bardzo powoli podgrzewać ciągle mieszając aż się połączą i powstanie aksamitna polewa. Połowę upieczonych eklerków maczać wierzchnią częścią w polewie czekoladowej i wstawić do lodówki do stężenia. W międzyczasie przygotować krem budyniowy.
Kawowy krem budyniowy
- 3/4 mleka odlać ze szklanki do garnuszka, posypać wierzch glucomannanem i wymieszać do zupełnego rozpuszczenia glucomannanu. Dodać kawę, 1 łyżkę erytrytolu i podgrzewać prawie do wrzenia. Żółtka utrzeć z pozostałym mlekiem i ekstraktem z wanilii na puszystą masę. Gdy mleko jest już bardzo gorące wlewać je powoli do masy żółtkowej dalej ucierając, po czym przelać całość z powrotem do garnuszka. Podgrzewać na średnim ogniu aż masa mocno zgęstnieje (nie doprowadzić do ścięcia jajek). Odstawić do wystudzenia (można wierzch przykryć folią spożywczą, żeby nie powstał kożuch).
- Masło utrzeć z 2 łyżkami i erytrytolu w pudrze na puszystą masę. Dalej ucierając dodawać po łyżce budyniu kawowego. Powstałą masą nadziewać upieczone ciastka (użyć jednego jako spód, a drugiego jako wierzch). Eklerki wstawić do lodówki na min. 30 minut (czym dłużej tym lepiej) żeby masa stężała.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.