Mandarynka w czekoladzie na powitanie Nowego Roku
Ostatnio wzięło mnie na ciasta przekładane… Od cholery z nimi roboty, ale smak zazwyczaj wynagradza wszystko. 🙂 Przed Świętami miałam okazję przygotować keto delicję czekoladowo – pomarańczową i tak mi zasmakowała, że z okazji końca roku 2019 i początku roku 2020 również zdecydowałam się przygotować warstwowe keto ciasto „Mandarynka w czekoladzie”.
Tym razem ofiarą padły mandarynki, które znajdowały się w lodówce jeszcze po Świętach. Zestawiłam je z czekoladą… No cóż, chyba nie będzie to zaskoczeniem jeśli wyznam, że jest to jeden z moich ulubionych słodkich smaków. Zresztą widać to wyraźnie po ilości przepisów na czekoladowe ciasta na blogu… 😀
Wiele warstw tworzy jedną całość
No więc noworoczne keto ciasto składa się z dwóch biszkoptów – jasnego i ciemnego oraz budyniu czekoladowego, warstwy jogurtowej, polewy czekoladowej, no i mandarynek… Brzmi na kupę roboty i tak też w sumie jest, jednak jeśli się mądrze zorganizuje pracę, to nie jest to jakieś traumatyczne przeżycie…
Ciasto najlepiej robić dzień przed konsumpcją, żeby smaki miały okazję się połączyć. Jeśli nie macie możliwości zrobić go z takim dużym wyprzedzeniem, to przynajmniej dajcie mu ze dwie godziny w lodówce.
Budyń i galaretka domowej roboty
O ile patent na keto biszkopt mam już całkiem nieźle obcykany, to keto budyń i keto galaretka bywają nadal problematyczne. A w skład tego ciasta wchodzi i jedno i drugie… Keto budyń był już obecny w babeczkach z kremem budyniowym i tarcie z jabłkami, jednak nie do końca kontroluję jeszcze jego konsystencję i miałam obawy co do tego, czy sprawdzi się w cieście warstwowym na zimno. Na wszelki wypadek wzbogaciłam go żelatyną.
Galaretka natomiast to niby prosta sprawa. Sklepowe galaretki to nic innego jak cukier, żelatyna, barwnik i aromat. Okazuje się jednak, że w domu nie tak łatwo to odtworzyć i uzyskać transparentną galaretkę. Zmierzyłam się z tym problemem już przy okazji delicji. Dzisiaj jednak galaretka miała posłużyć do zagęszczenia masy jogurtowej, więc po prostu użyłam soku z gotowania mandarynek i całość znowu zagęściłam żelatyną.
Mimo wszystkich tych obaw noworoczne keto ciasto wyszło znakomite. Z czystym sumieniem polecam Wam je nie tylko na celebrację pierwszego, ale także każdego innego dnia roku! 🙂 Tym bardziej, że właśnie zaczął się Karnawał, więc nie powinno brakować okazji do jego zrobienia! 🙂
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Mandarynka w czekoladzie
Składniki
Biszkopt jasny
- 2 szt. jajka
- 20 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 20 g olej kokosowy rafinowany (rozpuszczony)
- 20 ml gęste mleko kokosowe
- 20 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 0,5 łyżeczki proszek do pieczenia lub cream of tartar (inaczej kamień winny)
- 0,25 łyżeczki soda kuchenna
Biszkopt ciemny
- 2 szt. jajka
- 20 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 20 g olej kokosowy rafinowany (rozpuszczony)
- 20 ml gęste mleko kokosowe
- 20 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 1 łyżeczka kakao ciemne (czubata)
- 0,5 łyżeczki proszek do pieczenia lub cream of tartar (inaczej kamień winny)
- 0,25 łyżeczki soda kuchenna
Budyń czekoladowy
- 4 szt. żółtka lub 2 całe jaja
- 3 łyżki inulina
- 30 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 500 ml gęste mleko kokosowe
- 35 g czekolada gorzka (min. 85 % kakao) lub niskowęglowodanowa
- 1 łyżka kakao ciemne
- 2 łyżeczki żelatyna (w wersji wege zastąpić agarem)
- 0,5 łyżeczki glucomannan (opcjonalnie)
- 2 szt. mandarynki duże lub 4 małe
- 10 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
Masa jogurtowa
- 200 ml gęste mleko kokosowe
- 160 g jogurt kokosowy gęsty
- 10 kropli stewia w płynie
- 1 łyżeczka żelatyna (czubata; w wersji wege zastąpić agarem)
Polewa czekoladowa
- 50 g czekolada gorzka (min. 85 % kakao) lub niskowęglowodanowa
- 1 łyżka masło klarowane lub nierafinowanego oleju kokosowego
Sposób przygotowania
Biszkopt jasny/ciemny
- Suche składniki wymieszać i odstawić. Białka oddzielić od żółtek i ubić razem z solą. Pod koniec ubijania wsypać erytrytol i ubijać nadal do uzyskania gładkiej piany. Żółtka ubić trzepaczką z mlekiem i olejem kokosowym. Wsypać suche składniki i dokładnie wymieszać. Delikatnie wymieszać z białkami. Ciasto przelać do kwadratowej formy o wymiarach 20 x 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni z włączoną funkcją termoobiegu przez ok 15 minut.
Budyń czekoladowy
- Z 500 ml mleka odlać ok. 100 ml. Resztę zagotować z czekoladą, inuliną i erytrytolem. Do mniejszej porcji mleka dodać żółtka (lub całe jajka), kakao oraz glucomannanu (jeśli korzystasz) i dokładnie wymieszać. Gdy pozostałe mleko się zagotuje zmniejszyć ogień, zahartować masę żółtkową (wlewając doń po odrobinie gorącego mleka) po czym przelać wszystko z powrotem do garnuszka i gotować na małym ogniu aż do zgęstnienia. Żelatynę namoczyć w odrobinie zimnej wody, a po napęcznieniu wmieszać do gorącego budyniu. Ostudzić. W międzyczasie dwie mandarynki obrać (skórki można zachować) i podzielić na cząstki. Włożyć je do garnuszka, zalać odrobiną wody i posypać łyżką erytrytolu. Gotować aż mandarynki zmiękną. Gdy budyń ostygnie wyłożyć go na jasny biszkopt, powtykać kawałki mandarynek i przykryć ciemnym biszkoptem. Włożyć do lodówki.
Masa jogurtowa
- Mandarynki odsączyć z zalewy i rozpuścić w niej żelatynę. Mleko kokosowe ubić ze stewią aż do lekkiego zgęstnienia. Wlać rozpuszczoną żelatynę i dalej ubijać. Na koniec dodać jogurt kokosowy i dobrze wymieszać. Wyłożyć na ciemny biszkopt i wstawić do lodówki do stężenia (najlepiej na całą noc).
Polewa czekoladowa
- Czekoladę rozpuścić z masłem w kąpieli wodnej lub na bardzo niewielkim ogniu. Polać wierzch ciasta. Można posypać skórką z mandarynek.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.