Keto muffiny a’la pączki – kolejne wcielenie pączka bez pieczenia
Po miłej odskoczni w postaci dania obiadowego, czas wrócić do tych przepisów, które tygryski lubią najbardziej… 😛 Karnawał powoli dobiega ku końcowi, co jednocześnie oznacza nadejście ostatków, czyli… pączkowe szaleństwo! Kilka przepisów na pączki jest już na blogu – możecie wybierać spośród tych pieczonych i smażonych, na proszku do pieczenia albo na drożdżach. Dzisiaj natomiast propozycja nawiązująca lekko do tematu, czyli keto muffiny a’la pączki.
Są one niczym innym jak puszystymi muffinami z nadzieniem do wyboru i posypką „cukrową” z cynamonem. Niczym najlepsze pączusie… 😀
Keto muffiny a’la pączki – składniki
Jajka
Nadmienię tylko króciutko, że najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – od kur niekarmionych zbożem. Jajka zniesione przez kury chowane w takich warunkach mają zdecydowanie więcej dobroczynnych, przeciwzapalnych kwasów omega-3. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Tłuszcz
Tutaj masło klarowane, ale wybór należy do Was… Równie dobrze sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony, który tężeje w temperaturze pokojowej – np. rafinowany olej kokosowy lub mieszanka obu.
Keto słodzidło
Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to z powodzeniem możesz pozwolić sobie na ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny.
Mleko kokosowe
Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki (dopasowując jednocześnie ilość mąki). W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
Mąki
Mieszanka mąk, z której korzystałam przy tym przepisie to mąka kokosowa, odtłuszczona mąka migdałowa oraz skrobia z tapioki. Wychodzi z tego miks, z którym całkiem przyjemnie się pracuje, a efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający.
Spulchniacz
W tej roli u mnie akurat proszek do pieczenia bez fosforanów w połączeniu z sodą spożywczą. Ewentualną alternatywą będzie kamień winny (inaczej cream of tartar albo kwaśny winian potasu).
Nadzienie
W zasadzie panuje tutaj pełna dowolność… Tak, jak w przypadku kupnych pączków, możliwości jest wiele. Może to być konfitura owocowa (np. malinowa, porzeczkowa, jagodowa, itp.) lub krem budyniowy. Albo keto nutella. Ja natomiast zdecydowałam się na czekoladowy krem z awokado.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Muffiny a’la pączki
Składniki
Nadzienie
- 0,5 szt. awokado
- 100 ml mleko kokosowe
- 8 kropli stewia w płynie
- 2 łyżki kakao
Ciasto na muffiny
- 2 szt. jajka
- 1/3 szklanki masło klarowane
- 1/2 szklanki mleko kokosowe
- 35 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 25 gram mąka kokosowa
- 25 gram odtłuszczona mąka migdałowa lub łubinowa
- 15 gram skrobia z tapioki
- ¼ łyżeczki guma guar
- 0,5 łyżeczki proszek do pieczenia
- 0,5 łyżeczki soda kuchenna
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
Posypka
- 10 g masło klarowane
- 1 łyżka erytrytol
- ⅓ łyżeczki cynamon
Sposób przygotowania
Nadzienie
- Wszystkie składniki zblendować na gładką masę. Na czas przygotowywania muffinów wstawić do lodówki.
Ciasto na muffiny
- Wszystkie suche składniki wymieszać ze sobą. Masło klarowane roztopić, po czym zmiksować z jajkami i mlekiem kokosowym. Dodać suche składniki i zmiksować razem do połączenia składników. Foremkę do muffinów wyłożyć papilotkami, wypełnić do 2/3 ciastem. Następnie na każdą wyłożyć na środek łyżkę nadzienia i przykryć pozostałym ciastem. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni z włączoną funkcją termoobiegu przez ok. 25 – 30 minut. Ostudzić.
Posypka
- Masło klarowane rozpuścić. Słodzidło wymieszać z cynamonem. Wierzch każdej muffinki maczać w maśle klarowanym, po czym posypać cynamonowym słodzidłem.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Twoje muffinki dużo lepsze niż pączki 😉
Super! 🙂